TIHO TRPLJENJE, KI GA DOŽIVI VSAK TRETJI: KAKO PREPOZNATI IN OLAJŠATI HEMOROIDE?

TIHO TRPLJENJE, KI GA DOŽIVI VSAK TRETJI: KAKO PREPOZNATI IN OLAJŠATI HEMOROIDE?

Objavljeno: pred 3 tedni

Si tudi ti med tistimi, ki se veselijo praznikov, ko se ob polni mizi zbere vsa družina in uživamo v domačih jedeh, pripravljenih z ljubeznijo?

Točno veš, da so to trenutki, ko se enostavno pregrešiš in ko dnevno prehranjevalno rutino zamenjaš za nekoliko težje, bolj mastne in tudi sladke jedi. Takrat bo vsak izgovor: »pa samo še en košček« dober za to, da zamižiš na eno oko. 

A naslednji dnevi ti morda, predvsem če si nagnjen/-a k nastanku hemoroidov, ne bodo prizanašali. 

Hemoroidi so pogosta težava, o kateri še vseeno zelo redko spregovorimo naglas. Srbež, pekoč občutek, bolečine in krvavitve so zagotovo znaki, ki jih nikakor ne gre ignorirati in zaradi katerih boš morda premislil/-a o tistem koščku šunke, potice, pečenke ali katerekoli druge praznične jedi. 

Preberi glavne vzroke za nastanek hemoroidov, kako jih prepoznamo in kako si lahko že v zavetju doma najbolj enostavno in priročno pomagamo. 

velika-noc-prazniki.png 3.68 MB

5 DEJSTEV O HEMOROIDIH, KI TI LAHKO POMAGAJO 

1.      Kaj so hemoroidi? 

HEMOROIDI ali ZLATA ŽILA

Hemoroidi ali t.i. zlata žila so najpogostejši vzrok krvavitve iz zadnjega dela črevesa.

Hemoroidni venski pletež je normalen preplet žil v zadnjiku, ki omogoča najbolj fino kontrolo zadnjika – zadrževanje vetrov in sluzi. Težave nastanejo, kadar se te žile povečajo.

Tako kot se povečajo krčne žile na nogah, se lahko povečajo tudi žilni vozli v zadnjem črevesu. Težave se razkrijejo, kadar pride do povečanega pritiska v venskem pletežu zadnjega črevesa. To je pri ženskah najpogosteje v času nosečnosti zaradi pritiska otrokove glavice. Kasneje, posebej v starejših letih, pa je pogosta težava zaprtje – obstipacija.

(Povzeto po: Košorok, Pavle: Živeti sproščeno – navodila za bolnike s krvavitvami na črevo in s težavami zadnjika : ILCO Slovenija, 1993)

 2. Kako vem, da imam hemoroide?

Mnogi se pogosto niti ne zavedajo, da imajo hemoroide. Lahko, da tudi te težave ignorirajo ali pa zamenjajo simptome s kakšno drugo težavo, pri čemer so pristopi zdravljenja lahko povsem napačni. 

Žilni vozli – hemoroidi – so lahko notranji ali zunanji. Največ težav povzročajo notranji vozli, ki jih sprva niti ni videti. Nanje pomislimo ob sveži krvavitvi na blato, brez spremljajočih bolečin. Kri je sveža, lahko na začetku blata, še pogosteje pa po koncu odvajanja kaplja v školjko. Resneje se začnejo razkrivati pri vnetjih. Takrat pogosto tudi otečejo in bolijo.

(Povzeto po: Košorok, Pavle: Živeti sproščeno – navodila za bolnike s krvavitvami na črevo in s težavami zadnjika : ILCO Slovenija, 1993)

3. Kaj povzroča hemoroide?

Šele, ko se sami, ali nekdo v naši družini sooča s hemoroidi, začnemo raziskovati, zakaj nastanejo in kako jih zdravimo.  

»Hemoroide povzroča zvečan tlak v zadnjikovih venah, navadno zaradi napenjanja pri odvajanju trdega blata. Tako blato je lahko posledica prehrane, v kateri je preveč močno prečiščenih hranil in premalo vlaknin.« (Družinska zdravstvena enciklopedija / uredil Tony Smith : [prevedli Miha Likar … [et. al.]. – Ljubljana : Državna založba Slovenije, 1992)

Ali kot izpostavlja učbenik: Živeti sproščeno: »Včasih bi hemoroide lahko povezovali tudi s sedečimi ali stoječimi poklici, vendar spet pri bolnikih, ki so k temu nagnjeni in ki običajno tudi ne morejo na stranišče, kadar začutijo dražljaj. Kot bolezenski znak lahko spremljajo jetrna obolenja, svoje pa prispeva tudi povečan trebušni pritisk pri debelosti.«

Ob tem, kot navaja zgornji učbenik, na razvoj hemoroidov in pogostost zapletov močno vpliva tudi zaprtje – obstipacija, na katero pa lahko vplivamo na mnogo načinov. 

Hemoroidi sami po sebi niso nevarni. Postanejo pa seveda lahko neprijetni zaradi težav, ki jih povzročajo, posledično pa tudi otežijo naše vsakdanje življenje in gibanje. 

srbez-zaprtje-bolecina-krvavitev.jpg 9.86 MB

 4. Kaj storiti v primeru hemoroidov?

Če se sprašuješ, kako si lahko v tem primeru pomagaš in kaj lahko storiš že v prvi fazi suma na hemoroide je ena izmed točk sprememba prehrane.  

Več vlaknin: V svojo prehrano vključi čim več vlaknin (sadnje, zelenjava, polnozrnate žitarice) in tudi več tekočine. Najbolje vodo in nesladkane čaje. 

»Pri vseh obolenjih zadnjega črevesa se odsvetujejo močne začimbe (poper, paprika, curry, ajvar, gorčica), ki so lahko tudi neopazen dodatek mnogim pikantnim jedem. Prav tako se odsvetuje uživanje alkohola. 

Z dieto vplivamo na mehčanje blata in redno odvajanje, kar je pri zdravljenju bolezni zadnjika tudi izredno pomembno.« (Košorok, Pavle: Živeti sproščeno – navodila za bolnike s krvavitvami na črevo in s težavami zadnjika : ILCO Slovenija, 1993)

Resda so mamljivi tisti prepovedani grižljaji in večkratne pregrehe, a če si še posebej nagnjen/-a k hemoroidom potem je priporočljivo, da je teh manj. 

Več gibanja: Ob tem ne pozabi vključiti v vsak dan več gibanja. Že z vsakodnevnimi sprehodi lahko storiš veliko, še posebej, če čez dan veliko sediš. 

Redno odvajanje: Hkrati je tudi pomembno, da blata ne zadržuješ in da ne sediš predolgo na stranišču. 

Nega: Si vedel/-a, da ima koža zadnjika podobno celično zgradbo kot ustnice? Prav zato zahteva skrbno nego. Pozabi na agresivna mila in se izogibaj grobemu brisanju. 

V tovrstnih primerih uporabljaj izdelke, ki nežno očistijo kožo in sluznico, kot je npr. DERMOZOIL ČISTILNO SREDSTVO. S sestavino Ozoile® je inovativna formula za učinkovito in nežno čiščenje z izboljšanim razkužilnim delovanjem idealna za vse starostne skupine. 

Slika 1.jpg 205.81 KB

Uporaba ustreznih izdelkov: Pri tem je enako pomembna tudi nega po čiščenju, da ta predel večkrat dnevno namažemo z ustreznimi mazili. Po umivanju mesto osušimo in namažemo s kremo PROCTEN®. Namaščena koža je prožnejša in manj dovzetna za drobne poškodbe in pojav okužb. 

5.  Zmotno prepričanje: Nezadostna higiena 

Pri težavah z zadnjikom, zlasti v primerih, ko jih spremlja pekoča ali srbeča koža, pogosto zmotno mislimo, da je glavni vzrok nezadostna higiena. Zato se tudi umivamo pogosteje, kot bi bilo treba. Posledično uporabljamo tudi najrazličnejša mila, vlažilne robčke ipd. Učinek pa je tudi pogosto nasproten pričakovanemu. 

S prepogostim umivanjem in uporabo agresivnih mil kožo preveč razmastimo in uničimo njeno kislinsko zaščito. Oboje je obramba pred vdorom škodljivih mikroorganizmov. Prvotnim težavam se pridruži še nezadostno osušena koža. Razmočena koža pa je ugodno gnojišče za glivice in bakterije, posebno tam, kjer so stalno prisotne. 

(Povzeto po: Košorok, Pavle: Živeti sproščeno – navodila za bolnike s krvavitvami na črevo in s težavami zadnjika : ILCO Slovenija, 1993)

Kadar je koža spremenjena, razdražena, nas peče ali srbi, priporočamo umivanje s fiziološko raztopino ali pa uporabo DERMOZOIL ČISTILNEGA SREDSTVA. 

PROCTEN®: PRVA DOMAČA POMOČ  

PROCTEN® je inovacija pri preprečevanju in oskrbi analnih razpok, hemoroidov, analnega, perianalnega in endorektalnega področja. 

S patentirano sestavino Ozoile® ustvarja zaščitni sloj, ki je učinkovit pri preprečevanju in oskrbi razjed, hemoroidov in hitro lajša znake in simptome, značilne za te težave: draženje, srbež, pekoč občutek, siljenje na blato. 

Procten® krema spodbuja celjenje razjed, normalizira kožo in sluznice analnega, perianalnega in endorektalnega področja ter obnavlja pravilno fiziološko stanje. 

Procten ASTUCCIO PNG.jpg 376.47 KB

Njegove glavne sestavine, poleg Ozoile® so: 

HIALURONSKA KISLINA– z izboljšanjem elastičnosti prispeva k fizični zaščiti sluznice anusa-danke. Izboljša vlaženje in re-epitelizacijo;  

GLICIRETINSKA KISLINA – pomaga pri draženju, pekočem občutku, srbežu; 

OLJE IZ LISTOV ČAJEVCA – izboljša delovanje Ozoile®;

ČRNI RIBEZ – deluje venotonično in vazoprotektivno;

ARGININ – zmanjša endoanalni tlak v mirovanju in ima vpliv na notranji analni sfinkter, zahvaljujoč mišičnemu relaksantnemu delovanju;

ČEBELJI VOSEK – tvori zaščitni film, ki zadržuje vlago in zagotavlja zaščitno pregrado pred fekalno kislostjo, pospešuje re-epitelizacijo. 

 

Ko enkrat nastopijo neprijetnosti, si vsak izmed nas želi čimprejšnjo rešitev. Procten® je medicinski pripomoček, ki je v obliki kreme nepogrešljivi del vsake domače lekarne in prva pomoč, v trenutku, ko jo najbolj potrebujemo. Saj vemo, da se neprijetnosti zgodijo največkrat takrat, ko imamo omejen dostop do lekarn, specializiranih trgovin ali ko smo na potovanjih, v oddaljenih krajih. 

Photoroom_20240725_124807.jpeg 1.23 MB

PROCTEN® - Diskretno. Učinkovito. Varno.

Procten® nanesete neposredno na prizadeto mesto večkrat dnevno, predvsem po odvajanju. Njegova formula poskrbi za hitro olajšanje srbeža, zmanjšanje otekline in podporo celjenju kože. 

Na voljo je v naši spletni trgovini LIMA MEDICAL, kamor se tudi vselej lahko obrnete po nasvet ali pa odgovore na najbolj pogosta vprašanja, v lekarnah in specializiranih trgovinah. 

Čeprav so hemoroidi neprijetni, niso redki in ne dovoli, da bi prav zaradi njih tiho trpel/-a. S prepoznavanjem, pravimi ukrepi in nego se lahko hitro znebiš bolečin in zadrege. 

VIRI: 

Košorok, Pavle: Živeti sproščeno – navodila za bolnike s krvavitvami na črevo in s težavami zadnjika : ILCO Slovenija, 1993

Družinska zdravstvena enciklopedija / uredil Tony Smith : [prevedli Miha Likar … [et. al.]. – Ljubljana : Državna založba Slovenije, 1992

Veliki zdravstveni priročnik : za domačo uporabo / glavni urednik Robert Berkow, pomočnik urednika Mark H. Beers, urednik Andrew J. Fletcher – Ljubljana : Mladinska knjiga, 2000 

Nazaj na vse prispevke