
ALI OBSTAJA NARAVNA REŠITEV ZA PORODNE BOLEČINE? JA – IN MAMICE JO OBOŽUJEJO - 2. DEL
V naši prejšnji objavi smo ti razkrili 3 KLJUČNE LASTNOSTI ELLE PORODNEGA TENSA. Skupaj z nami spoznaj še naslednje 3.
4. TENS JE VEČNAMENSKI IN ENOSTAVEN ZA UPORABO – BREZ ZDRAVIL
Elle porodni TENS je večnamenska svetovno nagrajena naprava. Njegova uporaba je zelo preprosta zaradi prednastavljenih načinov v napravi in je odličen, saj je to oblika brez uporabe zdravil.
5. UPORABLJA SE SKUPAJ Z ELEKTRODAMI
Uporabljajo se štiri elektrode, ki so nameščene na hrbtu in na ledvenem delu med zgodnjim porodom in pošiljajo električne impulze do možganov, ki pomagajo, da blokira signale bolečine.
Nasvet: Priporočljivo je, da se bodoča mamica, ki izbere porod s pomočjo naprave TENS opremi s še dodatnim setom elektrod, saj je porod lahko zelo nepredvidljiv in v primeru, da se elektrode nehajo lepiti bodisi zaradi večkratnega nanosa ali potu, bodo dodatne elektrode zagotovile, da bodoča mamica TENS lahko uporabi vse do konca.
6. PREDNASTAVLJENI PORODNI NAČIN
Naprava TENS ima precej nastavitev, ki ti olajšajo uporabo, saj lahko jakost želenega toka enostavno prilagajaš.
Na zaslonu je zato na voljo tudi gumb za ojačanje (Boost) na strani, da uporabiš, ko nastopi popadek, pošlje dodaten električen impulz do možganov, ki ti omogoči še dodatno jakost, medtem ko imaš tiste intenzivnejše popadke.
3-JE KLJUČNI KORAKI UPORABE ELLE PORODNEGA TENSA
- NAMESTITEV ELEKTROD
Prvi korak je, da pravilno, skladno z navodili namestiš priložene elektrode. Ko si tako daleč v začetni fazi poroda in pred odhodom v porodnišnico, za pomoč prosi tvojega partnerja oziroma babico ali porodno dulo, da boste skupaj pravilno namestili elektrode. Ves postopek je namreč precej enostaven.
Na voljo so štiri elektrode. Dve postaviš na spodnji (ledveni) del do spodnje polovice hrbta. Veliko žensk bo začutilo, da imajo veliko popadkov ali bolečin tudi na hrbtu. Uporaba naprave TENS lahko v tem primeru zares pomaga.
Drugi dve elektrodi pa namestiš nekoliko višje, pod nivo nedrčka. Nato vzameš napravo TENS in uporabiš sponko na hrbtni strani in ga pritrdiš, da lahko ostaneš mobilna in se prosto sprehajaš.
- NASTAVITVE
Na voljo je več nastavitev. Za začetek, ko si v zgodnji fazi poroda, predlagamo, da začneš v načinu BURST 1 (proženje 1 – uporaba med dvema popadkoma) in lahko povečaš ali znižaš intenzivnost električnih impulzov s tipkami navzgor in navzdol na levi strani (+/-) ali desni strani.
Tukaj imaš tudi kanal ena in kanal dva. To se nanaša na elektrode. Dve elektrodi imaš torej na enem kanalu in dve na drugem kanalu.
Vse štiri impulze imaš lahko vključene skupaj. Lahko pa obdržiš zgolj zgornje impulze, brez spodnjih ali pa ravno obratno. Kakor sama čutiš, da ti v času poroda ustreza.
BURST 2 (Proženje 2) je način, ki ga priporočamo za uporabo, ko se popadki stopnjujejo in BURST 1 ne zadostuje več.
Ko postane porod nekoliko bolj intenziven je ob strani gumb BOOST (ojačitev – uporaba med popadki), ki ga lahko prav tako pritisneš med popadki.
Prednost uporabe naprave Elle TENS je ta, da imaš prav ti v rokah ves nadzor med samim porodom in svojo bolečino tudi upravljaš.
- ČASOVNIK POPADKOV
Naprava Elle TENS ima vgrajen časovnik popadkov. Ko prvič pritisneš gumb Boost (ojačitev) bo Elle Tens samodejno sprožil merilnik trajanja popadkov (CT). Meri trajanje tvojih popadkov v sekundah. Na zaslonu desno spodaj lahko preveriš, kakšen je časovni razmik med tvojimi popadki in kako dolgo trajajo.
Naprava TENS je odlična alternativa uporabi zdravil ali metod lajšanja bolečin pri porodu.
VSESTRANKA UPORABA NAPRAVE TENS
Če si v dvomih in se sprašuješ, ali ti naprava TENS služi zgolj za enkratno uporabo, za čas porodna, te tukaj lahko pomirimo. TENS lahko uporabiš tudi po tem, ko rodiš. Če imaš bolečine v hrbtu, tudi kot posledica dojenja, ko si veliko časa v eni in isti drži, med crkljanjem dojenčka ali če imaš kakršnekoli druge bolečine, podobne popadkom (npr. menstrualne bolečine), ga lahko uporabiš tudi za te.
Odličen je tudi v primeru bolečin v mišicah in sklepih, ki so posledica športnih aktivnosti, npr. teniški komolec, bolečina v kolenu ipd.
Če se torej pripravljaš na porod in urejaš porodno torbo, ki te bo spremljala v porodnišnico, se ne pozabi v celoti pripraviti in pogledati vse možnosti in oblike, ki lahko tvojo porodno izkušnjo olajšajo. Vsaka bodoča mamica si namreč zasluži le najboljše zase, predvsem v tem najbolj občutljivem, pričakovanj in življenja polnem trenutku.