3 DEJSTVA O VNETJIH UŠES, KI JIH DO SEDAJ NISTE VEDELI

3 DEJSTVA O VNETJIH UŠES, KI JIH DO SEDAJ NISTE VEDELI

Objavljeno: pred 4 meseci

OTORIG KAPLJICE ZA UŠESA: KLINIČNA ŠTUDIJA 

Se spomniš lanskega poletja, ko si z družino ravno prispela na zaslužen oddih, pravkar ste vse razpakirali, ti si končno lahko privoščiš tisto limonado, o kateri si sanjala po poti, nato pa iz ozadja zaslišiš znan zvok auaaaa mamiiii boli me uho! In spet ponoviš zgodbo prejšnjega leta, vneto uho na počitnicah. Za razliko od prejšnjega leta si sedaj pripravljena. In veš, da uho velja za enega pomembnejših čutilnih organov človeškega telesa, saj ni le organ za sluh, temveč tudi za ravnotežje. Sluh je tudi prvo razvito človeško čutilo, omogoča nam namreč, da že v materinem trebuhu slišimo na primer mamin utrip srca in pomirjujoči glas. Zato se nas informacije v obliki zvoka na čustveni ravni tudi zelo dotaknejo. 

Nanj čez leto sicer resnično ne pomisliš, dokler nisi izpostavljen zunanjim dejavnikom, vetru, mrazu ali prav zdaj, ko več časa preživimo v vodi. Da boš lažje razumela, kaj se dogaja z ušesom, spodaj spoznaj, koliko ga zares poznamo. 

1.       Si vedela, kakšna je zdradba ušesa? Uho tvorijo trije deli: zunanje, srednje in notranje uho.

Zunanje uho, ki ga sestavljata uhelj in sluhovod, usmeri zvok do bobniča in srednjega ušesa, srednje uho pa v nadaljevanju poskrbi za to, da se valovanje zraka prenese na valovanje tekočine. Ker je tekočino težje vzbuditi k valovanju kot zrak, se mora valovanje okrepiti; za to poskrbijo bobnič in slušne koščice, ki so sestavni deli srednjega ušesa. Okrepljeno valovanje se nato prenese v notranje uho, ki ga tvorita ravnotežnostni del in polž, ki je najpomembnejši del ušesa, saj spremeni valovanje tekočine v električne impulze. Ti impulzi se nato po slušnem živcu prek nevronskih povezav prevedejo do možganske skorje, kjer nastane zaznava zvoka.

zgradba-uho-vneto.jpg 52.55 KB

2.       POZNAŠ VSE TIPE VNETJA UŠES? 

Ločimo bakterijska in glivična vnetja ušes. Glivična vnetja ušes so manj pogosta kot bakterijska vnetja ušes. Glivične okužbe predstavljajo približno 10 odstotkov vseh okužb zunanjega ušesa. 

Kaj je glivična okužba ušes (otomikoza)? 

Glivično vnetje ušesa običajno vključuje ušesni kanal – cev, ki se začne pri zunanjem ušesu in konča pri bobniču (bobniču). To stanje povzročajo glive, kot sta Aspergillus in Candida. Glivično vnetje ušesa lahko prizadene tudi srednje uho, vendar je to redko. 

Simptomi 

Ušesne glivične okužbe lahko prizadenejo eno ali obe ušesi. Simptomi glivične okužbe ušes se razlikujejo od osebe do osebe, vendar navadno obsegajo: bolečine v ušesu, spremembo barve zunanjega ušesa ali sluhovoda (rdeča, rumena, vijolična ali siva), srbež, luskasto kožo okoli ušesnega kanala, bolečino ali pekoč občutek, vnetje, izcedek, ki je rumen, zelen, črn, bel ali siv, zvonjenje v ušesu, občutek polnosti v ušesu. 

Kaj povzroča glivične okužbe ušes (otomikozo)?

Ste vedeli, da ušesno maslo pravzaprav naša ušesa varuje. Sestavljajo ga izločki lojnic in cerumenskih žlez, ki se nahajajo v zunanji tretjini sluhovoda. Koža, ki sluhovod pokriva, se namreč lušči, odluščeni delci pa počasi potujejo od sredine bobniča do izhoda sluhovoda. Pomikanje ušesnega masla v tej smeri je naravo spodbujeno z gibanjem čeljusti na primer ob žvečenju, zehanju, govorjenju. Na tej poti ušesno maslo »ujame« prašne delce, ki se nanj nalepijo. To je torej čistilna vloga ušesnega masla. 

Druga vloga ušesnega masla je zaščitna. Ušesno maslo ima značilno kisel pH. S tem ščiti sluhovod tudi pred potencialno škodljivimi mikroorganizmi, ki jim takšne razmere ne ustrezajo. Zaradi visoke vsebnosti maščobnih kislin kožo masti in tako ovira neposreden stik kože z vlago.

Ušesno maslo tako ščiti ušesni kanal in mu daje vodoodporno oblogo. Vse, kar zmanjša količino ušesnega masla v ušesih, vas naredi bolj ranljive za glivične okužbe ušes. Verjetnost, da boste v ušesu zboleli za glivično okužbo, je večja, če ste izpostavljeni vodi ali vodnim športom, torej plavanje, potapljanje, deskanje in drugim. 

Na samo okužbo prav tako vpliva oslabljen imunski sistem, pretirana in neustrezna uporaba vatiranih palčk ali drugih neustreznih pripomočkov za čiščenje ušesnega masla. 

 3. KAKO DO PRVE POMOČI? 

Prva rešitev pri vnetjih ušes bo pripomoček vaše domače potovalne lekarne, ki naj bo vaš obvezni spremljevalec kjerkoli in kadarkoli. Ta pripomoček namreč je varen za uporabo vseh vaših družinskih članov in je lahko vaša prva pomoč, ob glivičnih, virusnih ali bakterijskih vnetjih. 

OTORIG® KAPLJICE ZA UŠESA Z OZOILE® 

Podjetje ERBAGIL, katerega uradni distributer smo na slovenskem trgu je opravil klinično študijo pri zdravljenju Otomikoz in sicer ob podpori priznanih OTORIG® kapljic za ušesa z glavno sestavino OZOILE® (stabilni ozonidi z Vitamin E acetatom), mentol, olje iz listov Melaleuca Alternifolia (čajevca). 

Ste vedeli?

Da so zdravilne lastnosti čajevca že poznali v ljudski medicini pri številnih zdravstvenih težavah, kot so blažje opekline, rane, bradavice, kašelj, prehladna obolenja, luskavica, vnetje ustne, nosne in žrelne sluznice. Njegova učinkovitost se je razširila po vsem svetu in na različnih področjih tudi v farmaciji, kjer cenijo predvsem njegovo protivirusno in protiglivično delovanje. 

OZOILE®, ki je prav tako glavna sestavina OTORIG kapljic za ušesa, preprečuje oksidativni stres in ustvarja neugodno okolje za spremembe mikrobiotike. Otorig kapljice za ušesa za zdravljenje in čiščenje ušesnega kanala, je moč uporabiti preventivno, kadar smo izpostavljeni dejavnikom, ki privedejo do vnetja ušes, ob močnejših prehladih, pri katerih je priporočljivo tudi redno čiščenje nosu. Otorig® kapljice za ušesa se uporabljajo za posebno čiščenje in oskrbo zunanjega ušesnega kanala v primeru draženja, srbenja, pekočega občutka, otekanja, luščenja in degenerativnega procesa. Ščiti uho pred negativnimi zunanjimi dejavniki iz okolja (prah, onesnaževanje, vlažnost). Osveži in sprosti ušesni kanal od odvečnega ušesnega masla, preprečuje nastanek ušesnih čepov.

Klinična študija je bila narejena ob glivični okužbi Otomikozi, dokazuje pa prednosti zdravljenja ob podpori Otorig® kapljic za ušesa.

Na voljo v vseh lekarnah in specializiranih trgovinah.
*Pred uporabo se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom!
Viri:
https://www.uho.si/
https://nyd.si/prispevki/akutno-vnetje-usesa/
https://www.farmedica.si/clanek/106/Zakaj-se-usesa-vnamejo
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470332/
https://www.abczdravja.si/nos-usta-usesa/vnetje-usesa/
https://vizita.si/leksikon/glivicno-vnetje-usesa.html 
Pontes ZB, Silva AD, Lima Ede O, Guerra Mde H, Oliveira NM, Carvalho Mde F, Guerra FS.
Otomycosis: a retrospective study. Braz J Otorhinolaryngol. 2009 May-Jun;75(3):367-70. English, Portuguese. PMID: 19649486.
Mugliston T, O’Donoghue G. Otomyocsis - a continuing problem. J Laryngol Otol. 1985;99:327-33.
Stern C, Lucente FE. Otomycosis. Ear Nose Throat J. 1988; 67:804-10.
Jackman A. Case report topical antibiotic induced otomycosis. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2005;69:957-60
Sih T. Otite externa. Passages de Paris. 2005;2:166-71.
Di Maria D. New therapeutic approach with ozoile® to the EAC eczema, a chronic and annoying pathology. J Otolaryngol ENT Res. 2020;12(1):32?35. DOI: 10.15406/joentr.2020.12.00452
7Geweely N. Antifungal Activity of ozonized olive oil. Int J Agri Boil . 2006;8(5):670–675

Nazaj na vse prispevke